2013. február 28., csütörtök

Különleges országok







  Kanada - a millió tó országa

Ha Finnország az ezer tó, Kanada a millió tó országa. Kanadában található a világ tavainak több mint 60%-a. A több, mint két millió, teljesen az ország határain belül fekvő tó közül kb. 31 000 területe 3 és 100 km² között van, míg 563 tó 100 km²-nél nagyobb területű. A világ édesvízkészletének nagy része az itteni tavakban található.




 

 Ausztrália - egy kontinensnyi ország

Az Ausztrál Államszövetség a hatodik legnagyobb területű ország a Földön; az egyetlen olyan, amely egy egész kontinensre kiterjed.Geológiai értelemben Ausztrália nem önálló kontinens, hanem a Szahulnak nevezett összefüggő kontinentális kéreg része, amely magába foglalja Új-Guineát, Tasmaniát és Új-Zélandot.



 

  Líbia - a sivatag országa

Líbia 99%-át sivatag borítja. A Líbiai-sivatag egy több millió négyzetkilométer területű, szélsőséges időjárású, alapvetően homok- és kősivatag, a világ legszárazabb helyeinek egyike. Sok területén évtizedeken át nem esik eső, de még a magasabban fekvő vidékein is gyakran 5-10 év telik el anélkül, hogy csapadék hullana. A "zöld területek" beleértve a mezőgazdaságilag művelt területeket is, az ország területének mindössze 1%-át teszik ki.




 

 Hollandia - tengerszint alatt

Hollandia területének ma mintegy 27%-a a tenger szintje alatt fekszik. Ezen terület az ország legsűrűbben lakott része, mely 15, 8 millió lakosnak ad otthont. A hollandok a vihardagályok ellen először magaslatokat emeltek, majd gátakat építettek, és szélmalmokkal szivattyúzták vissza a tengerbe a vizet. Hollandia süllyedése mindmáig tart, csak a múlt században átlagosan fél métert süllyedt.




 

 Indonézia - 18000 sziget egy ország

Az Indonéz Köztársaság több mint 18000 szigetből áll, amelyek közül mindössze csak 6000 lakott. Az 18000 szigetnek köszönhetően az ország partvonala eléri a 81.350 km-et. Egyik szigete Jáva, mely a világ egyik legsűrűbben lakott területe, ahol az összlakosság több mint fele kb. 120 millió ember él.




 


 Mongólia - a legalacsonyabb népsűrűségű ország

A világon Mongóliában a legalacsonyabb népsűrűség 1,7 fő / négyzetkilométer (önálló országok közül).
A lakosság legnagyobb része ma már városi környezetben él és a hatalmas sivatagok és legelők a szárazság és a por viharok miatt jelenleg majdnem annyira elnéptelenedtek, mint Dzsingisz kán idején.




 


 Suriname - a dzsungel országa

Suriname területének 92%-át nagy kiterjedésű, máig érintetlen erdők borítják. Mivel a 400 000 lakos nagyrészt a fővárosban és a part menti városokban koncentrálódik, az erdőirtás aránya az egyik legalacsonyabb a világon.



 

 Tuvalu - szinte "turistamentes"

A világ 4. legkisebb országa Tuvalu, Ausztrália és Hawaii között fekszik valahol félúton, így már nem olyan furcsa, hogy miért is van olyan kevés látogatója. A nehézkes és drága megközelítés miatt a szigetet évente csak mintegy 1100 turista látogatja meg.
Tuvalu az egyike a globális felmelegedés hosszú távú hatásainak leginkább kitett országoknak az emelkedő tengerszint és az ivóvízhiány miatt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése